Jak si půjčit výhodně a zodpovědně

Každý, kdo si chce půjčit peníze, hledá samozřejmě tu nejvýhodnější nabídku. Čím lepší úrok půjčky s ohledem na další poplatky seženete, tím méně budete navíc muset splácet. Součástí zodpovědnosti při uzavírání půjčky však není jen poctivé srovnání jednotlivých nabídek, ale také zvážení vlastní situace a schopnosti splácet. Pojďte se podívat, co všechno je třeba předem zvážit.

Porovnání výhodnosti

Častým chytákem poskytovatelů půjček je lákání klientů na výhodný úrok. Bohužel úrok samotný není vždy jedinou částkou, kterou budete platit. Mnoho bankovních i nebankovních společností si za své služby účtuje různé poplatky. Pokud chcete vědět, kolik doopravdy krom vrácené částky zaplatíte, řiďte se spíše hodnotou RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ta vám vyjádřeně v procentech říká, jakou částku navíc za jeden rok zaplatíte. Díky své objektivitě a nemožnosti v ní dělat výjimky a chytáky, vám pomůže zhodnotit výhodnost a nevýhodnost daného úvěru lépe než jakýkoliv jiný ukazatel. Do RPSN se krom úroku započítávají i další věci jako například:

  • Poplatky za vedení úvěru
  • Poplatky za uzavření smlouvy
  • Pojištění schopnosti splácet
  • A další jiné

Schopnost splácet

Zodpovědnost splácet by měla být především v zájmu žadatele o půjčku. Vybírejte si proto takovou výši úvěru a takové rozložení splátek, které jste schopni finančně zvládnout. Pokud nastane situace, že na danou splátku nemáte, lze s bankou obvykle dojednat změnu ve splácení nebo případné odložení splátek. Tyto služby stojí ve většině případů nějaký poplatek, ale rozhodně je výhodnější ho akceptovat, než shánět druhou půjčku pro možnost splacení té první. Tím se vám dluhy a částky, které je nutné měsíčně splácet, zvyšují a dostáváte se do dluhové pasti. Je důležité, aby toto měli na paměti žadatele o půjčku, byť sami poskytovatelé mnohdy neposkytnou úvěr někomu, kdo logicky nebude schopný splácet – to mohou být případy jako:

  • Nedostatečný příjem
  • Zápis v registru dlužníků
  • Zamítnutí žádosti u předchozích bank

Správný typ půjčky

Poslední častou nezodpovědností, které se žadatelé o půjčku dopouštějí, je zvolení jejího nesprávného typu. Jak se můžete přesvědčit u nás, existuje mnoho různých druhů, které slouží pro to, abyste získali právě takovou nabídku, která vám nejvíce pomůže a která pro vás bude v danou chvíli nejvýhodnější. Jiné podmínky budeme vyžadovat, pokud jsme se rozhodli po dobrém promyšlení koupit nový automobil a jiné v situaci, kdy zjistíme, že nám chybí pár dní do výplaty a potřebujeme jen málo peněz, než nám od zaměstnavatele přijdou peníze na účet. Vždy se dobře zamyslete, jaký typ je pro vás nejvýhodnější a vyberte si následně tu nejvíce optimální nabídku – u nás jich najdete opravdu velké množství.

Jak se vám obsah líbil? Ohodnoťte ho.

Ohodnoťte tuto společnost

(Hodnocení /5 na základě hlasů)

Líbí se Vám tento obsah? Sdílejte ho.
X